OSTRAVA 2021
MISTROVSTVÍ SVĚTA
PARA HOKEJ

19. - 26. 6. 2021
SDÍLEJTE

PREVIEW DEN 7: Češi o paralympiádu s Nory a semifinálové bitvy

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Sedmý den mistrovství světa bude ve znamení předělu mezi úspěchem a zklamáním. Na programu jsou obě semifinále, po jejich odehrání pak ve večerním zápase nastoupí Norsko proti Česku, vítěz skončí pátý a kvalifikuje se na přístí paralympijské hry.

ZÁPAS 16, semifinále: USA – Korea

Úřadující mistři světa Američané měli štěstí na relativně přijatelnějšího soupeře pro semifinále. Proti výběru Koreje jsou horkým favoritem, v základní skupině porazili bronzový celek z posledního šampionátu jasně 8:0. Korejci příliš nepřesvědčili svým herním projevem ve čtvrtfinále proti Norsku, přes územní převahu měli problém s produktivitou a kdyby v prodloužení proměnil Vaernes brejk, byli by dnes na jejich místě Norové. Na kdyby se ale nehraje, nakonec zajistila postup Korejcům zlatým gólem hvězda týmu Seung Hwan Jung. Překvapí Korea první výhrou proti para hokejové velmoci USA a zopakuje si účast ve finále z roku 2012 nebo postoupí favorit?

Zápas č. 16 USA – Korea se hraje v pátek od 13:45 hodin.

Jack Wallace of USA (L) and Jang Jong-ho of Korea (R) in action during world para ice hockey championship game between USA and Korea in Ostrava, Czech Republic, 22 June 2021. Photo: Lukas Kabon

ZÁPAS 17, semifinále: RPC – Kanada

Ostře sledované semifinále dvou členů „velké trojky“, to bude utkání RPC proti Kanadě. V rámci světových šampionátů se tito soupeři potkali dvakrát a vždy uspěla Kanada: v roce 2013 4:3 v základní skupině a v roce 2015 3:2 v semifinále. Na paralympiádě spolu Kanaďané s Rusy ještě nenarazili.

Poslední vzájemná utkání se datují do prosince 2019. Na kanadském para hokejovém poháru poprvé zvítězili Rusové, když v základní skupině uspěli 3:2 po nájezdech, ale semifinále už připadlo domácí reprezentaci 3:1. 

RPC si tak po svém návratu do turnajů Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) brousí zuby na první velký skalp zámořské velmoci. Opravňuje ho k tomu skvělý průběh ostravského šampionátu, kterým prochází jako nůž máslem se skórem 41:1 ze čtyř zápasů. Kanaďané ale vyhráli silnější skupinu A, když k bezproblémovým porážkám Koreje a Česka přidali cenné vítězství 2:1 nad USA.

Zápas č. 17 RPC – Kanada se hraje v pátek od 17:00 hodin.

ZÁPAS 18, o 5. místo: Norsko – Česká republika

Tradiční rivalové opět na scéně! V sázce je tentokrát účast na paralympijských hrách 2022 v Pekingu. V posledních letech Češi Nory výkonnostně přerostli, ale rozhoduje se tady a teď. Předloni v Ostravě nadchla plnou arénu vysoká výhra Čechů 5:0 ve čtvrtfinále, letos však reprezentace pořádající země ještě nevstřelila gól.

Norové naopak zvládli těsné souboje s Itálií (4:3 po nájezdech) i se Slovenskem (3:2). Při debaklu 18:1 od RPC zůstávají jediným celkem na turnaji, který proti gigantovi skóroval. Norsko nebylo bez šance ani ve čtvrtfinále, trpělivou obranou proti Koreji drželo naději na postup až do prodloužení. V něm neproměnil sólo Morten Vaernes a i přes zklamání z nepostupu dali seveřané najevo, že se s nimi musí počítat.

Zápas č. 18 Norsko – Česká republika se hraje v pátek od 20:30 hodin.

Partneři