Ruský paralympijský tým – Slovensko: jasná hra 7:0

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Slovensko prožilo křest ohněm na elitním šampionátu, i když s ruským týmem už mělo zkušenost z dřívějška.  Favorit pod hlavičkou RPC od počátku diktoval dění na ledě.

Už ve 2. minutě byl vyloučen Fojtík a z trestné lavice se vracel záhy, skóre otevřel Igor Maletskij. Lepáček ve slovenské brance pracoval velmi dobře, ale v 9. minutě už nedosáhl na ránu z voleje Nikolaje Terentěva. Před první sirénou ještě skóroval po učebnicové kombinaci na jeden dotek Airat Chamzin. Čtvrtému gólu zabránil Lepáček superzákrokem rukou v poslední minutě.

Úvod druhé třetiny strávilo Slovensko krátce v útočném pásmu, Večerek dokonce zaujal odvážným výpadem až za branku, kde přišpendlil na mantinel Jeremina. Po 18 minutách si díky slovenskému vyhození přes celé hřiště sáhl na puk ruský gólman Kasatkin. Erik Fojtík pak během krátké chvíle dokonal dvěma vyloučeními smutný hattrick, Rusové v jednom z nich zvýšili na 4:0 druhým gólem Airata Chamzina.

goalkeeper Eduard Lepacek of Slovakia (C) and Andrey Sokolov of RPC (Russia) (C) in action during world para ice hockey championship game between RPC (Russia) and Slovakia in Ostrava, Czech Republic, 19 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Z řady zákroků Eduarda Lepáčka musí zaznít ten proti sólu Terentěva ze 25. minuty. RPC pak vyměnilo gólmany, jeho další branky už sledoval Jevgenij Plotnikov. Neuvěřitelnou dělovkou z pravého kruhu málem protrhl síť slovenské branky Ivan Kuzněcov a další přesilovku využil při vyloučení Stašáka bezchybně provedenou akcí dvou na jednoho Jevgenij Petrov. Po dvou třetinách tak svítilo na kostce skóre 6:0.

Nejdéle bez inkasované branky vydrželo Slovensko v poslední třetině. Lepáček trpělivě operoval ve svém brankovišti, ale na konci 40. minuty byl zcela bezmocný po individuální akci Ryčkova, jenž vyzval ke snadnému gólu z voleje Ilju Popova. Povedený výkon potvrdil slovenský gólman dvě minuty před závěrečným hvizdem vyrážečkou proti Sokolovovi. Slovensko si připsalo o dvě branky lepší výsledek proti RPC než na mistrovství světa divize B, favorit i tak podle očekávání bere všechny body.

rhfoto.cz

Branky: 2. Petrov, 9. Terentěv (Šichov, Sokolov), 14. Chamzin (Terentěv, Volkov), 19. Chamzin (Petrov, Galkin), 27. Kuzněcov (Lisov), 30. Petrov (Chamzin, Lisov), 40. Popov (Ryčkov). Vyloučení: 0:4. Využití: 3:0. Rozhodčí: Luthcke – Hermansen, Lunden. Diváci: 489.

RPC: Kasatkin (od 26. Plotnikov) – Galkin, Kuzněcov, Jeremin, Šichov – Lisov, Chamzin, Petrov – Sokolov, Terentěv, Volkov – Maletskij, Popov, Ryčkov.

Slovensko: Lepáček – Fojtík, Ferenčík, Štít, Kaščák – Ligda, Joppa, Korman – Stašák, Turic, Večerek.