SDÍLEJTE

Slovensko – Norsko 2:3: souboj do posledních minut

/ Ostrava
/Vaclav Martinčík

V úvodu utkání minul Joppa pobídku mířenou před norskou branku, jenže vzápětí šel na trestnou lavici Večerek a Norsko z první střely na skórovalo, když Morten Vaernes usměrnil přihrávku z rohu. Druhé vyloučení Slováci ubránili a i když následně nevyužili svoji přesilovku, mohla v polovině 10. minuty propuknout jejich radost. Historicky první gól Slovenska na elitním mistrovství světa vstřelil vysokým obloučkem přes obránce Martin Joppa, Groenlie se natahoval za pukem marně.

Agilní Joppa mohl poslat svůj tým do vedení, ale po výjezdu z rohu vyprášil jen norské betony. A přišel trest, ve 13. minutě úspěšně dorážel do odkryté Lepáčkovy branky Martin Bakkejord Skolbekken. Norsko ze dvou střel dvakrát skórovalo a první třetinu vyhrálo.

Úvod druhé periody poznamenal výpadek kostky. Po odstranění technických problémů zlikvidoval Lepáček ramenem Bakkeho nájezd a zákrok to byl důležitý. Hned z protiútoku totiž Martin Joppa elegantně projel až do zakončení a k tyči podruhé vyrovnal. Oba týmy si zahrály po jedné přesilovce, v té norské zahrozil Oiseth, ale na hranici brankoviště nezkrotil kotouč. Seveřané strávili zbytek třetiny v útoku, remízový stav se však nezměnil.

Klíčová třetí třetina začala pro Slovensko nadějně, Kormanova střela nebyla beznadějná. Po herně vyrovnané pasáži se miska vah mírně naklonila na norskou stranu, Solberg se ocitl nepokrytý blízko branky, nicméně ani on neskóroval. Povedlo se to ve 39. minutě Olu Oisethovi po velké Stašákově chybě, kdy zadarmo usměrnil darovaný puk do sítě. Slovensko v kritické chvíli zatlačilo, Ferenčík pálil z levého kruhu a norská střídačka hasila počínající požár oddechovým časem. Po něm to ještě zkoušel nepřesně Joppa, ale samotný závěr odehráli Norové bez větších komplikací. Ani porada slovenské střídačce už nic nezměnila na výsledku, který znamená sestup Slovenska zpět do divize B společně s Itálií.

Branky: 10. Joppa, 19. Joppa – 3. Vaernes (Oiseth), 13. Skolbekken (Oiseth),39. Oiseth. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Rozhodčí: Nikolic – Rundstrom, Vaněk. Diváci: 158.

Slovensko: Lepáček – Fojtík, Ferenčík, Štít, Kaščák – Ligda, Joppa, Korman – Stašák, Turic, Večerek.

Norsko: Groenlie – Nordstoga, Bakke, Hamre, Sundt – Vaernes, Bogle, Oiseth – Rivera, Solberg, Lyngroth – Kirstistuen, Vatne, Schroeder – Aanekre.

Marian Ligda of Slovakia (L) and of Magnus Bogle of Norway (R) in action during world para ice hockey championship game between SVK and NOR in Ostrava, Czech Republic, 20 June 2021. Photo: Vladimir Prycek