Šest hracích dnů, dvacet utkání, sto devadesát devět sportovců z celého světa. MS v para hokeji Ostrava 2021 možná tento rok nepřekonávalo návštěvnické rekordy, nenaplnilo Ostravar Arénu až ke stropu, ale dokázalo mnohem více. Pokud se sejde odhodlání para hokejistů, nadšení a pečlivá práce organizátorů a chuť partnerů podpořit turnaj handicapovaných sportovců i v nelehké době, nic není nemožné.
Velký otazník nad pořádáním šampionátu v Ostravě visel už od startu jeho příprav. Několikrát organizátoři stáli před otázkou, zda v době celosvětové pandemie a lockdownů, uzavření hranic, bude možné turnaj uspořádat. Organizační tým se rozhodl přesunout termín na velmi nezvyklé letní měsíce. Turnaj měl vysokou prestiž. V Ostravě se hrálo nejen o titul mistrů světa, ale i přímý postup na paralympiádu. „Národní para hokejové týmy se chtěly do Ostravy vrátit a věřily nám organizátorům, že turnaj je možné i za přísných opatření uspořádat. Některé z nich musely přitom žádat vlastní vládu, aby mohly vůbec z jejich země vycestovat,“ řekla ke složitým podmínkám šéfová organizace turnaje Irena Šašková. Lokální organizační tým se dozvěděl až 8. června, tedy jedenáct dnů před startem šampionátu, že se na tribuny budou moci podívat i diváci a fandit těm nejlepším para hokejovým týmům světa přímo v Ostravar Aréně.
Pro para hokejové fanoušky na celém světě
Za přísných hygienický podmínek, testování i takzvané bubliny pro sportovce odstartoval šampionát devatenáctého června. Zatímco v České republice panovaly tropické teploty, ledová plocha byla pro turnaj para hokejistů skvěle připravena. Po odehrání prvních zápasů bylo jasné, že o napínavé okamžiky a tvrdé střety nebude nouze. Přenosy zápasů z Ostravy sledovali opět fanoušci nejen v Česku díky přenosům České televize s komentářem Roberta Záruby a Miroslava Hrbka, ale třeba i Spojených státech, Kanadě, Itálii nebo premiérově také v přímém televizním vysílání na Slovensku. „Chtěli jsme para hokejistům i fanouškům nabídnout po tom roce nejistoty skvělý zážitek. Zažít spolu momenty sportovní i kulturní. K turnaji jsme proto přidali i venkovní fanzónu s možností vyzkoušet si nejrůznější para sporty,“ dodal předseda organizačního výboru Jiří Šindler. Ostrava opět dokázala, že umí pořádat ty nejlepší světové šampionáty. A to i v nelehké době. Dočkal se i český fanoušek, který si mohl v aréně zakřičet „gól“ u zápasu českého národního týmu s Norskem. Domácí para hokejisté před zraky téměř dvou tisíc diváků vybojovali postup na Zimní paralympijské hry Peking 2022. A začaly se psát nové sportovní příběhy. První gól české para hokejové reprezentace na turnaji dal nováček, který se k týmu přidal teprve až po šampionátu v roce 2019 – Radek Zelinka.
Děkujeme…
Ostravský para hokejový šampionát ovládli podle očekávání para hokejisté z USA. Když přebírali na ledě vítěznou trofej, oddychnout si mohli také organizátoři turnaje. V nejisté době dokázali zorganizovat mezinárodní, týden trvající turnaj pro handicapované sportovce z celého světa. V pozitivní euforii, bez pozitivních výsledků testů. Se stoprocentním nasazením, s důvěrou v to, že i tento šampionát může psát další nové příběhy, že i tentokrát mohl turnaj nadchnout další mladé handicapované lidi pro to, aby i oni chtěli začít psát svůj nový životní příběh.
Děkujeme za podporu a důvěru všem sportovcům, fanouškům a partnerům turnaje, kteří tento para hokejový příběh psali v Ostravě znovu. A společně.