OSTRAVA 2021
MISTROVSTVÍ SVĚTA
PARA HOKEJ

19. - 26. 6. 2021
SDÍLEJTE

PREVIEW DEN 1: český zápas „Z“, americké derby i zajímavé evropské duely

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Dva roky od snového ostravského šampionátu utekly jako voda a v Ostravar aréně se opět sešlo osm nejlepších týmů světa, aby poměřily síly nejenom o cenné kovy ze samotného turnaje, ale také o pomyslné vstupenky na zimní paralympiádu. Tu uspořádá v březnu 2022 čínský Peking a z Ostravy se na ni kvalifikuje prvních pět celků.

Letošní mistrovství světa odstartuje tak zostra, jak jen to jde. Hned v zahajovacím duelu se zaříznou do ledu nože českého týmu, který svede veledůležitou bitvu s Korejci. Následné zámořské derby doplní lahůdkové menu sobotního odpoledne. Večer bude patřit zajímavým konfrontacím čtyř evropských celků skupiny B.

ZÁPAS 1: Korea – Česká republika

Pikantnější zahájení ostravského mistrovství světa by nevymyslel ani oscarový scénárista. Na programu je repríza zápasu o třetí místo z roku 2019, které tehdy po taktické prohře v semifinále získali odpočinutější Korejci. Češi proto prahnou po odvetě a tentokrát není na taktizování prostor. Vítěz má šanci narazit ve čtvrtfinále na papírově přijatelnějšího soupeře ze druhé skupiny nebo dokonce postoupit do semifinále přímo. K tomu by však bylo zapotřebí zabodovat ještě proti některé z velmocí v dalších zápasech základní části.

Česko – Korea, 4. 5. 2019, MS v para hokeji Ostrava 2019

Korea je z historického pohledu jakýmsi souputníkem českého týmu. Obě reprezentace odehrály své první mistrovství světa v roce 2008 ještě v divizi B, odkud společně postoupily o úroveň výše a okusily elitní šampionát o rok později v Ostravě. Tam skončili Češi pátí a Korejci sedmí. Potom ale Korea zahájila svůj intenzivní program a v Hamaru 2012 šokovala svět výrazným herním pokrokem a ziskem stříbrných medailí, když v semifinále porazila právě Českou republiku.

Další překvapení přichystali Korejci pádem do divize B na domácím šampionátu 2013, ale po bezprostředním návratu začalo jejich bronzové období. Třetí místo získala Korea doma v roce 2017, tamtéž na paralympiádě 2018 a naposledy pak na ostravském šampionátu před dvěma roky. Oproti tomu Česká republika sbírala na mistrovstvích samá čtvrtá místa, podařilo se jí to v letech 2012, 2013 a 2019. Maximum Čechů z paralympiády je páté místo. Nastal letos čas změny? Český tým dva roky tvrdě trénoval a omladil sestavu, která je s novými tvářemi připravena poprat se o historický zisk medaile.

Zápas č. 1 Korea – Česká republika se hraje v sobotu od 12:00 hodin.

ZÁPAS 2: USA – Kanada

USA – Kanada, 4. 5 .2019, MS v para hokeji Ostrava 2019

Naprostá para hokejová klasika posledních let a to nejlepší, co můžete na ledě očekávat. To je zámořské derby Spojených států proti Kanadě. Od roku 2008 se na zlatém stupínku střídají pouze tyto dvě země – Američané vyhráli mistrovství čtyřikrát, Kanaďané třikrát. Dokonce už od roku 2002 nevyhrála jiná reprezentace paralympijské hry. Ovšem s výjimkou Turína 2006, kde triumfovala Kanada, posbírali všechny zlaté medaile Američané. Znáte lepší pozvánku na sobotní odpoledne? Snad jen připomenutí posledních vzájemných zápasů z Ostravy: oba vyhrály Spojené státy, ve skupině 3:1 a ve finále 3:2 po prodloužení.

Zápas č. 2 USA – Kanada se hraje v sobotu od 15:00 hodin.

ZÁPAS 3: Norsko – Itálie

Norsko-Itálie, 3.5.2019, MS v para hokeji Ostrava 2019

Norové vědí, jak chutná radost v Ostravě, před dvanácti lety si odsud odvezli stříbro. Předloni však skončili pátí, když o umístění porazili 1:0 v prodloužení právě svého úvodního rivala z letoška – Itálii. I když norská éra pěti medailí v řadě z přelomu století už skončila, Seveřané se stále drží v těsném závěsu za absolutní špičkou. Věděli jste, že před vynálezem dnes široce používaných kanadských sáněk, hrál téměř celý para hokejový svět na norském typu? I to dokazuje, jak silnou pozici para hokej v Norsku má.

Italský tým je v mnohém podobný tomu českému. Osvědčená sestava se na vrcholných akcích dlouhodobě pohybuje okolo pátého místa, nejblíže pódiu byli Italové na paralympiádě v Koreji 2018, kde podlehli jediným gólem domácí reprezentaci a skončili čtvrtí. Azurový tým by rád vylepšil dva roky staré šesté místo z Ostrava arény, hned na úvod ho ale čeká nesnadný soupeř.

Zápas č. 3 Norsko – Itálie se hraje v sobotu od 18:00 hodin.

ZÁPAS 4: Ruský paralympijský tým – Slovensko

Aneb navrátilci proti debutantům. Po dopingové kauze, spojené se zákazem startu na turnajích Mezinárodního paralympijského výboru, se Ruský paralympijský tým (RPC) vrací na scénu jako vítěz MS divize B 2019. Šampionátem v Berlíně doslova proletělo s neuvěřitelným skóre 74:1 ze šesti zápasů. Země neomezených možností se výrazně zlepšila před domácími paralympijskými hrami v Soči, kde skončila až ve finále na hokejkách Američanů. Na elitním mistrovství jsou maximem RPC dva bronzy z let 2013 a 2015, potom přišla stopka. V Ostravě bude tým nastupovat pod hlavičkou RPC kvůli pokračujícím systémovým vadám ve státním antidopingovém programu.

Velkou premiéru zažívá na šampionátu para hokejová reprezentace Slovenska, která se do Ostravy kvalifikovala druhým místem na MS divize B právě za RPC. Za zmínku proto stojí vzájemný zápas z Berlína, který ovládl tým RPC 9:0. Není bez zajímavosti, že deset ze dvanácti hráčů slovenské soupisky hraje za české para hokejové kluby. S trochou nadsázky tak lze říci, že ve Zlíně, Olomouci a Havířově se bude fandit dvěma národním týmům najednou.

Zápas č. 4 RPC – Slovensko se hraje v sobotu od 21:00 hodin.

Partneři