OSTRAVA 2021
MISTROVSTVÍ SVĚTA
PARA HOKEJ

19. - 26. 6. 2021
SDÍLEJTE

PREVIEW DEN 5: Na programu čtvrtfinále i s Čechy a zápas o 7. místo

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Pátým dnem vstupuje mistrovství světa v Ostravě do své druhé fáze. Dvěma čtvrtfinálovými zápasy se oddělí potenciální medailisté, večer už budeme znát držitele sedmého a osmého místa.

ZÁPAS 13, čtvrtfinále: RPC – Česká republika

Předpoklady se naplnily a díky porážce od Koreje připadl českému týmu pro čtvrtfinále nejsilnější možný soupeř. Ruský paralympijský tým ani po čtyřleté vynucené pauze neztratil nic ze své kvality. Za sebou má přitom mnohem kratší historii než národní tým pořádající země.

Ruská reprezentace byla vytvořena s výhledem k paralympijským hrám v Soči 2014 a zaznamenala strmý kvalitativní vzestup. Na mistrovství Evropy 2011 ve Švédsku Češi porazili Rusy ve skupině 7:2, aby si později došli pro stříbrné medaile. Rusko skončilo sedmé. O dva roky později se soupeři potkali už v divizi A mistrovství světa, na kterém v Koreji Rusko debutovalo a hned získalo bronz, když v zápase o třetí místo porazilo právě Českou republiku 3:0. 

Zatímco Češi se v dalších letech pohybovali kolem čtvrtých, pátých míst, Rusové už sbírali medaile. Na zmíněných hrách v Soči skončili druzí za USA a o rok později třetí na světovém šampionátu v Bostonu. Pak ale přišlo vyloučení ze všech akcí pořádaných Mezinárodním paralympijským výborem kvůli skandálu se systémovým dopingem. Návrat byl možný v roce 2019, kdy východoevropský medvěd suverénně ovládl MS divize B v Německu a zajistil si účast v Ostravě.

Zde nenechal nikoho na pochybách o svých ambicích. Skupinu B vyhrál při skóre 34:1, přičemž druhé Norsko rozstřílel 18:1. Češi naopak v silné skupině A střelecky strádají, dosud se na turnaji netrefili a obsadili čtvrtou příčku při skóre 0:16. Otazníkem v české sestavě zůstává nasazení zraněného útočníka Michala Geiera a příjemné starosti budou mít trenéři s výběrem brankáře po spektakulárním představení Martina Kudely proti USA (47 zákroků z 51 střel).

Zápas č. 13 RPC – Česká republika se hraje ve středu od 14:15 hodin.

Norwey in action during world para ice hockey championship game between NOR and RPC in Ostrava, Czech Republic, 22 June 2021. Photo: Vladimir Prycek

ZÁPAS 14, čtvrtfinále: Norsko – Korea

Druhé čtvrtfinále obstará tradiční dvojice soupeřů z vrcholných akcí. Korea si činila nárok na přímý postup ze základní skupiny do semifinále, ale shodné porážky 0:8 od zámořských velmocí ji poslaly do zápasu navíc. V něm ji čeká Norsko, které se na turnaji zatím prezentovalo poněkud rozpačitými výkony. Dokázalo však těsně vyhrát oba zásadní duely: s Itálií 4:3 po samostatných nájezdech a se Slovenskem 3:2. Skupinu završili seveřané hrozivým debaklem 1:18 od RPC.

Korea poprvé porazila Norsko na jím pořádaném MS v roce 2012 (4:1), kde získala historické stříbro. Norové o rok později kontrovali výhrou 2:1 na šampionátu pro změnu v Koreji, kde domácí sestoupili. Další konfrontace přišla v roce 2017 tamtéž, k radosti pořádající země Korea vyhrála ve skupině 2:1 i v utkání o třetí místo 3:2. Poslední vzájemné meření sil předloni v Ostravě pro sebe získali Korejci opět 3:2.

Zápas č. 14 Norsko Korea se hraje ve středu od 17:30 hodin.

ZÁPAS 15, o 7. místo: Slovensko – Itálie

Druhý vzájemný zápas ve dvou dnech určí konečné pořadí soupeřů, kteří oba sestupují do divize B. Přísný systém turnaje určil, že Slovensko i Itálie o svém osudu věděly už při svém zápase ve skupině, přesto se nehrál špatný para hokej. Zejména Slováci měli motivaci v podobě první výhry na elitním šampionátu v historii a té se také dočkali po výsledku 3:1. Zakončí své letošní účinkování radostněji méně zkušený nováček nebo protřelý tým se čtyřmi účastmi na paralympiádě či titulem mistra Evropy?

Zápas č. 15 Slovensko – Itálie se hraje ve středu od 20:45 hodin.

Partneři