SDÍLEJTE

Česká republika – USA 0:4: kouzelník v české bráně

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Bez Michala Geiera a Pavla Kubeše nastoupil český tým proti americkým favoritům. Kapitánské céčko převzal Zdeněk Hábl, k prvnímu zápasu za reprezentaci nastoupil Patrik Sedláček. Veškerou pozornost svým výkonem strhl ale gólman Martin Kudela.

Přesně po 25 sekundách hry začalo náročné odpoledne Martina Kudely v české brance. V tu chvíli poprvé zastavil puk vyslaný americkou hokejkou a po minutě dokonce rozhodčí zapískal trestné střílení proti českému týmu. Hargis si prohozem na levou ruku na Kudelu nepřišel a příběh maskovaného strážce nabral grády. Američané si podle očekávání otevřeli střelnici, ale Kudela vytahoval jeden skvělý zákrok za druhým. V přesilovce při vyloučení Raula mu pomohla i horní tyč.

Češi hráli v oslabení v první třetině třikrát, Američané se ani tak gólově neprosadili. Za hlasité podpory fanoušků zlikvidoval pardubický brankář všechny puky mířící na jeho hájemství, celkem jich bylo v úvodní části 17. Skvělou atmosféru v Ostravar aréně podpořily z kostky zdravice hokejových hvězd Radka Pastrňáka či Patrika Eliáše. Pořádně to v hale zahučelo i při nebojácné srážce Hečka s Roybalem.

goalkeeper Martin Kudela of Czech Republic (C) and Declan Farmer of USA (R) in action during world para ice hockey championship game between USA in Czech Republic, Czech Republic, 20 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Začátek druhé třetiny odehrál domácí celek v přesilovce a po jejím skončení dobře bránil americké snajpry. Pak ale přišla silná minuta zámořské družiny, Jack Wallace trefil z kruhu protější růžek a do horní části branky zamířil přesně i Brody Roybal. Spojené státy rázem vedly 0:2 a chtěly víc. Jenže při Wágnerově vyloučení zasvítil Kudelův semafor proti Farmerovi a těsně před přestávkou zastavila tečovanou americkou střelu tyčka. I když Hečko s Novotným nedotáhli slibnou akci, při odchodu do kabin vyprovázel český tým potlesk a skandování jména Martina Kudely.

Ve 34. minutě už měl Kudela na kontě další úspěšné zákroky, ale proti otevřené dálnici, po které projel Jack Wallacepřes celý led až do učebnicového zakončení, už nemohl dělat nic. O další tři minuty později se ze tří po sobě jdoucích zákrocích možná zatočila hlava i hlavnímu rozhodčímu, který se při dohlížení na tlačenici v českém brankovišti ocitl na ledě.

Češi byli nejblíže čestnému úspěchu, když Sedláčkovu ztečovanou střelu dorážel Wágner, ale Lee utěsnil prostor u tyče. Na závěr ještě přidal tečku ke konečnému skóre 0:4 Christopher Douglas, který po vhazování propálil z kruhu jinak skvělého Kudelu, jenž byl po zásluze vyhlášen hvězdou utkání. Podle oficiálního zápisu o utkání mířilo na českou branku neuvěřitelných 51 střel.

Branky: 20. Wallace (Grove), 21. Roybal (Pauls, Dodson), 34. Wallace, 44. Douglas (Roman). Vyloučení: 4:2. Využití: Rozhodčí: Luthcke – Fazekas, Nedeljkovic. Diváci: 2077.

Česká republika: Kudela – Zelinka, Doležal, Motyčka, Wágner, Frolík – Ohar, Hečko, Palát – Raul, Hábl, Krupička – Novotný, Sedláček.

USA: Lee – Wallace, Douglas, Pauls, Eustace – Roybal, Dodson, Woodke – Misiewicz, Zych, Farmer – Grove, Roman, Hargis.