SDÍLEJTE

Itálie – Slovensko 1:3: poprvé se na šampionátu elitní světové skupiny hrála slovenská hymna

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Zápas zklamaných se vůbec nehrál na půl plynu. Zpočátku byl více v permanenci slovenský gólman Lepáček, poradil si s pokusy Rosy, Plankera i Remotti Marniniho. Itálie neměla výrazný tlak, ale na rozdíl od soupeře dokázala průběžně ohrožovat branku.

Slovensko své útočné akce dlouho nezakončovalo, teprve při první přesilovce se Kasslaterova lapačka zapotila při střelách Večerka a Fojtíka. Třetinu orámoval další Večerkův pokus, který italský muž s maskou odrazil současně s klaksonem.

Po přestávce se strhl festival promarněných šancí. Nejprve ujel všem Večerek, ale střelu doprostřed branky Kasslatter zneutralizoval. Při vyloučení Stašáka netrefil prázdnou branku Planker a mohl se jen chytat za hlavu. Ve stejné přesilovce neusměrnil výbornou Larchovu pobídku Rosa. Za kompletního stavu hráčů nevyšla ani Kalegarisova akce po pravém křídle, Lepáček zůstal nepřekonán.

Christoph Depaoli of Italy and Milos Vecerek of Slovakia – World para ice hockey championship game between Italy and Slovakia in Ostrava, Czech Republic, 22 June 2021. Photo: Petr Kotala

Pak zase převzalo taktovku Slovensko, třikrát se dostal do zakončení Joppa a zejména dorážka vlastní střely volala po gólu. Další obrátku obstaral brejk Macriho a vyloučení Štíta po Kalegarisově dravém průniku. V početní výhodě střílel Kalegaris jen do Lepáčkovy masky a po skončení přesilovky nevymyslel správné zakončení ani rozjetý Depaoli. Až 80 sekund před odchodem do šaten upláchl do brejku Martin Joppa, obhodil si povyjetého Kasslatera a konečně otevřel skóre. Platnost branky potvrdil videorozhodčí.

Vyloučení Stašáka ze samotného závěru druhé třetiny se Slovensku zle nevyplatilo, těsně před vypršením trestu využil italskou přesilu na hranici brankoviště Sandro Kalegaris a vyrovnal. Za necelou minutu ale Miloš Večerek poděkoval za volnost mezi kruhy a trefil obnovené vedení. Itálie se pak dlouho nemohla prosadit k výraznějšímu ohrožení Lepáčkovy branky, až když byl vyloučen Ligda, slovenský gólman ukázal pohotový přesun proti dorážce Rosy.

V pokračující přesilové hře skóroval Planker nastavením hokejky do Larchovy přihrávky. Radost Italů z vyrovnání zchladil videorozhodčí, který usoudil, že kontakt Plankerovy hole s Lepáčkovou výstrojí v brankovišti byl v rozporu s pravidly. Rezignovaná italská sestava vzápětí nechala ujet Kormana s Milošem Večerkem, jenž svým druhým gólem večera zajistil Slovensku první výhru v historii divize A mistrovství světa.

Branky: 32. Kalegaris (Macri) – 29. Joppa (Stašák), 33. Večerek (Joppa), 43. Večerek (Korman). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Rozhodčí: Luthcke – Nedeljkovič, Vaněk. Diváci: 134.

Itálie: Kasslatter – Enderle, Rosa, Cavaliere, Macri, Radice – Planker, Larch, Depaoli – Kalegaris, Andreoni, Kerschbaumer – Remotti Marnini, Torella.

Slovensko: Lepáček – Fojtík, Ferenčík, Štít, Kaščák – Ligda, Joppa, Korman – Stašák, Turic, Večerek.