SDÍLEJTE

Kanada – Česká republika 10:0: český fanoušek si stále nezakřičel gól

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Úvodní branka tohoto zápasu na sebe nenechala dlouho čekat. Kanaďané si hezky předali puk a po 107 sekundách na Tylera McGregora zívala prázdná česká branka. Michal Vápenka i poté musel prokazovat své umění, pozičně skvěle vykryl Halberta, Smithe i Westlaka. Vytáhl se i proti Lehouxovi, když čeští beci prohráli souboj u zadního hrazení. Na konci 6. minuty už ale nedosáhl na dorážku Roda Crana, který byl na brankovišti zcela sám.

Javorové listy nadále ukazovaly svoji třídu, třeba Hickey u vlastní branky předvedl svoji pověstnou otočku na pětníku a pak vyrazil na sólo přes celý led. Při hře čtyři na čtyři pak Novoný na brankovišti neuhlídal Tylera McGregora a ten jen nastavil hokejku. Cozzolino v přesilovce přehodil Vápenku i s klecí, ale už při plném počtu hráčů Hickey narýsoval milimetrový pas na Zacha Lavina a ten překonal Vápenkovu lapačku. Maximem českého týmu v patnácti minutách byly dvě Kubešovy rány nad kanadskou branku.

Jan Frolik of Czech Republic(L) and of Branden Sison of Canada(R) in action during world para ice hockey championship game between CAN and CZE in Ostrava, Czech Republic, 22 June 2021. Photo: Vladimir Prycek

Převaha posledních vicemistrů světa pokračovala po přestávce s neztenčenou intenzitou. Po pouhé půlminutě byl za českou obranou Rod Crane a usměrnil pátou trefu. Frolíkovo vyloučení hned vzápětí potrestal Zach Lavin, kterému nesobecky přenechal McGregor. Kanada si užívala tlaku, který vyvrcholil střelou Crana do Vápenkovy masky. Kanadský obránce byl pak vyloučen a konečně si i Kingsmill připsal pár zákroků, obecenstvo nejvíce ocenilo Kubešův přízemní pokus.

Pak ale přišly tři skvostné kombinace do prázdné branky, český tým nestíhal zachytávat křížné pasy a Vápenka jen bezmocně lovil puky ze sítě. Postupně skórovali Anton Jacobs-Webb, hattricky dokonali Tyler McGregor a Zach Levin. Po půl hodině hry vedla Kanada 9:0.

Na začátku poslední části dvakrát minul v dobrých pozicích Cozzolino a proti Vápenkovi neuspěl ani obránce Hickey na dalším útočném výletě. K radosti publika přišel krátký tlak Čechů ve 39. minutě, i když Kubešův pokus byl zablokován a volný Sedláček svůj volej netrefil. Zaznamenat čestný úspěch se českému týmu nepodařilo ani v následné přesilovce, kdy Palát neuspěl z rohu a střelu aktivního Kubeše dobře viděl Kingsmill. Nakonec Kanada zaokrouhlila skóre na konečných 10:0, když se v předposlední minutě prosadil klasickým prohozením na levou ruku Corbyn Smith.

Vítěze teď čeká volno před semifinále, Český tým zítra nastoupí ve čtvrtfinále proti Ruskému paralympijskému týmu.

Vaclav Hecko of Czech Republic(L) and of Billy Bridges of Canada and of Patrik Sedlacek of Czech Republic(R) in action during world para ice hockey championship game between CAN and CZE in Ostrava, Czech Republic, 22 June 2021. Photo: Vladimir Prycek

Branky: 2. McGregor (Bridges, Lavin), 6. Crane (Hickey), 12. McGregor (Bridges), 14. Lavin (Hickey), 16. Crane (Lehoux, Jacobs-Webb), 17. Lavin (McGregor), 23. Jacobs-Webb (Sison), 25. McGregor (Bridges), 25.  Lavin (McGregor, Bridges), 44. Smith. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Rozhodčí: Esposito – Hermansen Oswold, Lunden.Diváci: 1675.

Kanada: Kingsmill – Sison, Hickey, Henry, Westlake, Crane – Lavin, McGregor, Bridges – Smith, Cozzolino, Halbert – Jacobs-Webb, Lehoux.

Česká republika: Vápenka – Zelinka, Doležal, Motyčka, Kubeš, Wágner – Novotný, Ohar, Hečko – Palát, Hábl, Raul – Sedláček, Frolík.