Kanada – Korea 8:0: jasná převaha javorových listů

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Co se nepodařilo českému týmu za celý zápas, dokázal ten kanadský za 21 sekund.

Korea vstoupila do utkání dvěma zakázanými uvolněními, po kterých Westlake našel napříč útočným pásmem Liama Hickeyho a ten parádní střelou do vzdálenějšího růžku odčaroval korejskou branku. Na konci 3. minuty to bylo už 2:0, když Kanada vystihla korejské střídání a Tyler McGregor i v pádu zužitkoval přečíslení. Ze dvou nabídnutých přesilovek zhodnotila Kanada jednu, v 11. minutě opět kapitán Tyler McGregor přetavil křížný pas v přesnou ránu nad rameno Man Gyun Yua.

Druhou část zahájila Korea přece jenom lépe a na chvilku se podívala do útoku. Kanada ale rychle převzala iniciativu zpět, nejprve Halbert uspal bránící hráče a vyslal překvapivou jedovku. V čase 17:05 už navyšoval Corbin Smith po perfektním prohození puku na levačku. Javorové listy chytily pohodovu vlnu, důrazem v útočném pásmu získávaly puky a jejich tlak vyústil v další ukázkovou spolupráci, Bridges obešel dva obránce a Liam Hickey zkušeně zavěsil pátou trefu.

Liam Hickey of Canada (TOP) and Seong-Hwan Jung of Korea (R) in action during world para ice hockey championship game between Canada and Korea in Ostrava, Czech Republic, 20 June 2021. Photo: Lukas Kabon

V polovině utkání vystřídali kanadští brankáři, na led přišel místo Larocqua Kingsmill. Nejprve sledoval první gól osmnáctiletého Aurena Halberta na mistrovství světa, ale po ojedinělé chybě spoluhráčů musel vyřešit střelu S. H. Junga. Korea si dokonce zahrála dvě přesilovky, měla v nich i tlak, nicméně nejvýraznější událostí se stalo bolestivé nastřelení hlavního rozhodčího.

Když na začátku třetí periody S. H. Jung objel Kingsmilla a puk z jeho hokejky nerušeně prošel brankovištěm, mohl svoji druhou trefu, byť s korejskou tečí, přidat Auren Halbert. Na čtyři minuty pak byl vyloučen B. S. Choi, gólman Yu vyškrábl největší šanci Lavina, ale už v rovnovážném počtu uzavřel skóre i svůj hattrick jednoduchou dorážkou Tyler McGregor. Kanada si tak s předstihem zajistila první místo ve skupině A.

Greg Westlake of Canada in action during world para ice hockey championship game between Canada and Korea in Ostrava, Czech Republic, 20 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Branky: 1. Hickey (Westlake), 3. McGregor (Westlake), 11. McGregor (Hickey, Bridges), 18. Smith (Hickey, Halbert), 21. Hickey (Bridges), 26. Halbert (Cozzolino, Smith), 32. Halbert (Hickey, Smith), 39. McGregor (Lavin). Vyloučení:2:5. Využití: 1:0. Rozhodčí: Grumsen – Nothegger, Vaněk. Diváci: 187.

Kanada: Larocque (od 23. Kingsmill) – Henry, Westlake, Sison, Hickey, Crane – Lavin, McGregor, Bridges – Smith, Cozzolino, Halbert – Jacobs-Webb, Lehoux.

Korea: M. G. Yu – J. Y. Cho, Y. S. Kim, K. H. Choi, D. S. Jang – J. H. Ryu, S. W. Choi, J. H. Jang – S. H. Jung, B. S. Cho, J. K. Lee – J. Y. Lee, B. S. Choi, S. H. Park.