OSTRAVA 2021
MISTROVSTVÍ SVĚTA
PARA HOKEJ

19. - 26. 6. 2021
SDÍLEJTE

Norsko – Česká republika 1:2: domácí slaví postup na paralympiádu

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Utkání o páté místo a vstupenku na paralympiádu se rozjíždělo opatrněji. I když byl ve 3. minutě vyloučen Solberg, Češi toho v přesilovce moc nevymysleli. Postupně však přebírali otěže a Geier zapsal ranou od modré Groenliemu první zákrok. Český tým vsadil na aktivní hru, z mezikruží střílel Palát, Geier zase nabil do stejné pozice Doležalovi. Všechny puky měl ale norský brankář Groenlie.

Několik pokusů norští hráči obětavě zblokovali, další minuly zařízení. Norsko trpělivě bránilo a když ani Kubeš v asi největší šanci Česka neprostřelil lapačku, mohl využít Motyčkova zaváhání Oiseth a z kruhu vyslat jedinou norskou střelu první třetiny. Vápenka byl pozorný a do kabin se odešlo za stavu 0:0.

Po přestávce pokračovali Češi v aktivitě, zejména Kubeš měl střelecký apetit, stále se ale nedařilo Groenlieho překonat. Norsko mohlo jít po ojedinělé akci do vedení, Sundt vystřelil od mantinelu a Vápenkou vyražený kotouč poslal Lyngroth do tyče. Vyloučení Hamreho ukázalo, že přesilovky nejsou silnou stránkou českého týmu. Nejnebezpečnějším počinem byl únik Vaernese a zakončení do Vápenkovy lapačky. 

Vaclav Hecko of Czech Republic (L) and Alexander Lyngroth of Norway (R) in action during world para ice hockey championship game between Norway and Czech Republic in Ostrava, Czech Republic, 25 June 2021. Photo: Lukas Kabon

V plném počtu to šlo domácí reprezentaci lépe. Po Krupičkově okružní jízdě kolem branky už byla aréna na nohou, jenže norská obrana stihla odpálit kotouč do bezpečí. Ne na dlouho, Radek Zelinka poslal puk z levého kruhu na branku a ten konečně proklouzl až za čáru. Radost publika z prvního českého gólu na turnaji ještě doznívala, když opět Zelinka ve výborné pozici mezi kruhy pálil nad.

Houževnaté Norsko brzy ukázalo, že se nehodlá porazit samo. Krátký pobyt v útočném pásmu završil Audun Bakkestřelou do zadního mantinelu, ta se odrazila zpět na jeho hokejku a s dorážkou už si norský obránce věděl rady – 1:1. Český tým dál pokračoval v aktivitě a byl odměněn, Hečkovo nahození tečoval mimo dosah Groenlieho nekrytý David Palát a obnovil vedení svého týmu. Za stavu 1:2 za sebou soupeři podruhé zavřeli dveře šaten.

Po vhození ve středovém kruhu ujel po křídle Geier a jeho dorážená střela prošla brankovištěm. Na druhé straně zůstal kotouč ve Vápenkově vymezeném uzemí, český gólman neměl přehled o situaci, ale stihl ji vyřešit dříve než norští útočníci. Vaernes se pak pokusil využít českého střídání, nicméně proti byla Vápenkova lapačka a iniciativu mohli opět převzít borci se lvem na hrudi. Zle zatopili před Groenliem a byly z toho tři výborné zákroky norského gómana v krátkém sledu.

Český tlak neustával, a tak si norští trenéři ve 42. minutě vyžádali čas na poradu. Do karet jim nahrálo Geierovo vyloučení, ale to Češi výborně odbránili, i když Norové zkusili hru v šesti. Prázdnou branku navrátivší se Geier netrefil, mrzet ho to však nemuselo. Česká republika po těsné výhře nad Norskem obsadila páté místo a kvalifikovala se na zimní paralympijské hry v Pekingu. Šestí Norové budou muset podstoupit kvalifikační turnaj.

Radek Zelinka of Czech Republic during world para ice hockey championship game between Norway and Czech Republic in Ostrava, Czech Republic, 25 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Branky: 23. Zelinka, 29. Palát (Hečko, Ohar) – 25. Bakke. Vyloučení: 2:1. Bez využitíRozhodčí: Nikolic – Lunden, Rundstrom. Diváci: 1234.

Norsko: Groenlie – Nordstoga, Bakke, Sundt, Hamre – Vaernes, Skolbekken, Oiseth – Rivera, Solberg, Lyngroth – Kirstistuen, Vatne, Schroederová – Aanekre.

Česká republika: Vápenka – Zelinka, Doležal, Motyčka, Kubeš, Wágner – Novotný, Geier, Hábl – Hečko, Raul, Palát – Ohar, Krupička.

Partneři