SDÍLEJTE

Ruský paralympijský tým – Česká republika 7:0: domácí stále bez gólu

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

S navrátilcem Michalem Geierem v sestavě vstoupil český tým do čtvrtfinále proti favoritovi podle očekávání defenzivně. I když cíl byl pro dnešní zápas opačný. Konečně se prosadit v útoku a dát první český gól na turnaji.

Pečlivou obranu zpočátku nepřekonávali ruští paralympionici lehce, až v 6. minutě měl Kudela vážnější zákrok po Kuzněcovově střele. Vzápětí byl ale vyloučen Novotný a Rusům stačilo 16 sekund. Nebránitelnou akci z kruhu na kruh předvedli Terentěv a zakončující Konstantin Šichov. Po minutě a půl se po předchozí akci odrazil kotouč k Andreji Sokolovovi a ten nadvakrát zvýšil.

Přesilovku si zahráli i Češi, pykat šel autor branky Sokolov. Začátek vypadal slibně, i když Palátova slabá střela Kasatkina nevystrašila. Jenomže pak v oslabení unikl Nikolaj Terentěv a kličkou na pravou ruku přidal třetí gól RPC. Český tým pykal za nedotažené akce, Novotný v dobré pozici nevystřelil, a za chvíli po buly před Kudelou prokázal důraz Dimitrij Lisov, obhodil si brankáře a bylo to už 4:0. Největší šanci Čechů spálil Kubeš střílející po přihrávce od zadního mantinelu nad. Kudela zase musel vykrýt postupný útok zakončený Šichovem. Konec první třetiny strávil RPC v početní výhodě, ale další branku nepřidal.

RPC se po přestávce pustil do dalších kombinací, které ale dlouho nevycházely buď díky české snaze o rychlý přístup nebo kvůli finální nepřesnosti. Kudela zasahoval až proti Chamzinovi zakončujícímu přihrávku zpoza branky. Svým typickým skokem se při Doležalově vyloučení vyznamenal proti Petrovovi. Dlouho pak byl bez práce, ačkoliv hra stále probíhala v jeho okolí.

Ve 27. minutě byl do trestného boxu odeslán Geier a RPC i s pomocí odražené přihrávky od Kudelovy výstroje lehce skóroval Dimitrijem Galkinem. Do šatny ještě vykombinovali Lisov s Airatem Chamzinem šestou branku a o vítězi čtvrtfinále nebylo pochyb. Český tým ve druhé části Kasatkina neohrozil.

Trenér Bříza stáhl ze hry indisponovaného Geiera a Zelinku, na led naopak začali vyjíždět Krupička, Ohar a Wágner. Ve 33. minutě přišla největší šance českého týmu, přečíslení Paláta s Motyčkou, Kasatkin ale odolal i následné Hečkově dorážce. Kudela zase vytáhl jeden z neuvěřitelných zákroků proti Terentěvovi, který ukořistil chybnou Háblovu rozehrávku. Po strkanici u Kudelovy branky hráli Češi přesilovku, ke střele se však neodholali. Když už se zdálo, že skóre se nezmění, upravil 22 sekund před koncem přes roztaženého Kudelu na konečných 7:0 Konstantin Šichov.

Ruský paralympijský tým se může těšit na semifinále proti Kanadě. Česká republika bude bojovat o páté, poslední postupové místo na paralympijské hry. Soupeřem jí bude poražený z duelu Korea – Norsko.

Branky: 7. Šichov (Terentěv), 8. Sokolov (Šichov, Terentěv), 10. Terentěv (Šichov), 11. Lisov (Chamzin), 27. Galkin (Petrov), 30. Chamzin (Lisov, Petrov), 45. Šichov. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0.  Rozhodčí: Nikolic – Nedeljkovic, Rundstrom. Diváci: 879.

RPC: Kasatkin – Volkov, Miachin, Galkin, Kuzněcov, Jeremin – Šichov, Sokolov, Terentěv – Lisov, Chamzin, Petrov – Popov, Ryčkov.

Česká republika: Kudela – Zelinka, Doležal, Motyčka, Kubeš, Wágner – Novotný, Geier, Hábl – Hečko, Raul, Palát – Ohar, Krupička.