SDÍLEJTE

Ruský paralympijský tým – Kanada 1:2: chystá se staronové finále

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Hned v 1. minutě byl vyloučen Bridges a když ho do trestného boxu následoval Westlake, otevřela se před Ruským paralympijským týmem šance rychle otevřít skóre v přesilovce pět na tři. Rusové ale nejenom že kanadskou branku neohrozili, už při hře pět na čtyři zachytil jejich rozehrávku na červené čáře Liam Hickey, přešel přes tři hráče a křížnou střelou z pravého kruhu poslal Kanadu do vedení.

Při plném počtu hráčů vyslal bombu z plné rychlosti McGregor, Kasatkin se vyznamenal odražením puku do ochranné sítě. Kanada měla převahu a čekala na svou šanci. Ta přišla po útočném faulu Petrova, ale Bridgese Kasatkin vychytal. Úvodní třetina se odehrála za neuvěřitelných 19 minut, od Petrovova vyloučení v 8. minutě rozhodčí nemusel fouknout do píšťalky. I když šance už nepřišly, superrychlý para hokej musel diváky bavit.

Goalkeeper Dominic Larocque of Canada in action during world para ice hockey championship game between RPC and CAN in Ostrava, Czech Republic, 25 June 2021. Photo: Vladimir Prycek

Hned po přestávce vyzkoušel od mantinelu Kasatkinovu pozornost Westlake, ale větší šanci si vypracovali Rusové. Skvělé kombinaci po ose Lisov, Petrov, Chamzin chybělo jen gólové vyjádření. I Kanada dostala možnost dvojnásobné přesilové hry a těsně po návratu Chamzina, prvního trestaného, vykombinoval Bridges jednoduchý gól pro Tylera McGregora – 0:2.

Ruští paralympionici chytili druhý dech okolo 23. minuty. Nejprve Larocque zlikvidoval střelu Šichovova z mezikruží i dorážku Terentěva. Další rány vyslali Lisov a zcela osamocený Galkin, jenž zamířil přímo do kanadského brankáře. Při vyloučení Henryho už se Rusové dočkali, Terentěv nahrál před brankoviště a Michail Miachin přehodil Larocqua – 1:2.

Kanaďané mohli opět odskočit při trestu Volkova, Kasatkin však odolal Cozzolinovi i McGregorovi. Volkov už se vracel na led, když ruský gólman skvělým zákrokem vychytal Lavina a vzápětí právě Volkov prověřil z pravého křídla Larocqua. Ten ale vyrovnání nepřipustil.

Třetí třetinu rozbila čtyři vyloučení, z toho tři na kanadské straně. Ruští paralympionici však nesehráli přesilovky dobře. Paradoxně nejlépe vypadalo z jejich pohledu oslabení, které celé strávili v útočném pásmu. Přes maximální nasazení obou týmů poslední část velké šance ani branky nepřinesla, a tak Kanada po USA udolala na turnaji těsně 2:1 i Ruský paralympijský tým a postoupila do finále.

Reprízu souboje o zlato z roku 2019 obstarají Kanaďané s Američany, Korejci vyzvou v zápase o bronz RPC.

Branky: 25. Miachin (Terentěv, Volkov) – 3. Hickey, 20. McGregor (Bridges, Hickey). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Rozhodčí: Grumsen – Hermansen Oswold, Vaněk. Diváci: 293.

RPC: Kasatkin – Galkin, Kuzněcov, Volkov, Miachin – Lisov, Chamzin, Petrov – Šichov, Sokolov, Terentěv – Maletskij, Popov, Ryčkov.

Kanada: Larocque – Henry, Westlake, Sison, Hickey, Crane – Lavin, McGregor, Bridges – Smith, Cozzolino, Halbert – Jacobs-Webb,  Lehoux.