SDÍLEJTE

USA – Kanada 1:2: obhájci titulu podlehli svému největšímu soupeři

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Vysoké tempo, nasazení, bruslení. To vše zdobilo zámořské derby od prvních sekund hrací doby. Jediné, co dlouho chybělo, bylo zakončení. Oba týmy díky skvělému pohybu zvládaly pokrývat náznaky šancí, tak jako třeba Pauls Bridgesův únik v 6. minutě. Až na počátku 12. minuty se zrodila opravdu velká příležitost, když Bridges po ledě pořádně protáhl Cashe. Do sirény si zachytal i Larocque, nejdřív vypadl puk před volného Dodsona, potom vyslal nízký pokus Wallace.

Hned na začátku prostřední třetiny vyhodil puk z ledu Wallace a putoval na trestnou lavici. Nejprve unikl v oslabení Roybal, ale Kanada rychle převzala taktovku a sérii šancí zakončila úspěšná střela z první v podání Jamese Dunna. Zásadní podíl na úvodní brance měla i skvělá „žabka“ nahrávajícího Hickeyho. Za Američany reagoval nepokrytý Hargis, jeho střelu zblízka zlikvidoval pozičně skvělý Larocque.

Rob Armstrong of Canada (L) and Ralph Dequebec of USA (R) in action during world para ice hockey championship game between USA and Canada in Ostrava, Czech Republic, 19 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Navýšit kanadské vedení nedokázal ve 22. minutě Bridges, který se zkušeně zbavil obránce, ale Cashe nepřelstil. Potom ale Dequebec tvrdě a hlavně nedovoleně atakoval McGregora, po zklidnění vášní rozehrály javorové listy druhou přesilovku a opět úspěšně. Hickey sice dvě své šance nevyužil, ale po něm sám Tyler McGregor využil odstoupené americké obrany a nechytatelně pod víko potrestal faul na svoji osobu – 0:2. Američané hned viditelně přepli na vyšší otáčky, do přestávky se ale neprosadili ani při vyloučení Sisona.

O dramatickou zápletku si postaral po minutě třetí části Brody Roybal, jenž upláchl obráncům a po prohození puku na levačku zakončil k tyči – 1:2. Kanada kontrovala nevyužitou šancí Bridgese a vzápětí dostala i možnost třetí přesilové hry. Ačkoliv Westlake a Jacobs-Webb měli dobré příležitosti, skóre se nezměnilo. Američané se až do konce tlačili za vyrovnáním, měli možnost přesilové hry, vybrali si time-out, ale v nejlepších situacích neuspěl Roybal ani Wallace, a tak para hokejová klasika tentokrát těsně připadla Kanadě. Stinnou stránkou zápasu je odjezd dvou kanadských hráčů do nemocnice na podrobnější vyšetření případných zranění.

Branky: 18. Dunn (Hickey, Jacobs-Webb), 25. McGregor. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Rozhodčí: Nikolic – Nedeljkovic, Nothegger. Diváci: .

USA: Cash – Wallace, Eustace, Dequebec, Douglas – Pauls, Farmer, McKee – Roybal, Dodson, Misiewicz – Woodke, Roman, Hargis.
Kanada: Larocque – Westlake, Hickey, Henry, Sison – Lavin, McGregor, Bridges – Dunn, Armstrong, Smith . Cozzolino, Jacobs-Webb, Lehoux.

Billy Bridges of Canada (L) and goalkeeper Jen Lee of USA (R) in action during world para ice hockey championship game between USA and Canada in Ostrava, Czech Republic, 19 June 2021. Photo: Lukas Kabon