SDÍLEJTE

USA – Korea 8:0: silná převaha zámořského týmu

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

V elitní skupině je rozhodnuto. První příčku si dnes udržela Kanada, javorové listy následuje jejich největší soupeř z USA. Třetí pozici drží Jižní Korea.

Stejně jako proti Čechům, tak i proti Koreji se Američané od počátku tlačili dopředu. Jae Wong Lee v brance sklidil pochvaly od spoluhráčů po střelách Farmera, Roybala a Eustaceho. Cash si na puk poprvé sáhl v polovině 4. minuty po akci S. H. Junga. V čase 6:00 byl vyloučen J. K. Lee a korejský brankář nejprve nějakým způsobem zázračně zastavil zakončení Groova, ale po „věšáku“ Brodyho Roybala se natahoval ke vzdálenější tyči marně.

Po deseti minutách trefil McKee horní tyč, ale nemuselo ho to dlouho mrzet. Vzápětí totiž Brody Roybal přetavil střelou přes beka přihrávku zpoza branky ve vedení 2:0 a následně sám Kevin McKee obkroužil klec a propasíroval do ní kotouč potřetí. Korea si i přes veškerou snahu a dobrý pohyb odnesla do šatny vysoké manko a sen o přímém postupu do semifinále se začal rozplývat.

Druhá třetina jakékoli fantazie odvrátila docela. Korea se prakticky nedostala za červenou čáru, tlak Američanů byl trvalý a intenzivní. Woodke a Wallace ještě narazili na J. W. Leea, ale v přesilovce ukázal Rico Roman strojově přesnou mušku, když za plné rychlosti přes ležícího obránce trefil horní růžek. Američtí para hokejisté měli puk na hokejkách jako přilepený neviditelným lepidlem, jejich převaha vyústila v přesilovku pět na tři.

Dvojnásobnou výhodu úřadující mistři světa zhodnotili. Brody Roybal využil prostoru a po asistenci brankáře Cashe proletěl hřištěm a rozvlnil síťku. Joshua Misiewicz naopak jen čekal u tyče na lahůdkovou Farmerovu přihrávku. Po zajímavém verditku videa, kdy nebyla uznána branka oboustrannému amputáři Dodsonovi pro kopnutí puku, přidal z dorážky svůj čtvrtý gól Brody Roybal a stanovil skóre na 7:0 po třiceti minutách.

Declan Farmer dvakrát nastřelil v posledním dějství tyč korejské branky. Američané nepřestávali útočit a to i při vlastním oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě. Na druhý pokus vyšla spolupráce Roybala s Travisem Dodsonem a nešťastná korejská pětice skončila úplně mimo hru. Gól v oslabení na 8:0 byl tím posledním, protože J. W. Lee ještě skvělým přesunem vychytal tutovku Zyche.

USA postupují ze druhého místa skupiny A přímo do semifinále. Korea podstoupí čtvrtfinále, ve kterém ji vyzve Norsko.

Josh Pauls of USA (L) and Jang Jong-ho of Korea (R) in action during world para ice hockey championship game between USA and Korea in Ostrava, Czech Republic, 22 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Branky: 7. Roybal (Farmer, Wallace), 11. Roybal (Roman, McKee), 14. McKee (Dodson), 21. Roman (Pauls, Wallace), 26. Roybal (Pauls, Cash), 29. Misiewicz (Farmer), 30. Roybal (McKee), 38. Dodson (Roybal). Vyloučení:2:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Rozhodčí: Rapák – Fazekas, Rundstrom. Diváci: 157.

USA: Cash – Dequebec, Pauls, Wallace, Eustace – Farmer, Groove, Misiewicz – Roybal, Dodson, Woodke –  McKee, Zych, Roman.

Korea: J. W. Lee – K. H. Choi, D. S. Jang, Y. J. Cho, Y. S. Kim – S. H. Jung, B. S. Cho, J. K. Lee – J. H. Ryu, S. W. Choi, J. H. Jang – J. Y. Lee, S. L. Kim, S. H. Park.