OSTRAVA 2021
MISTROVSTVÍ SVĚTA
PARA HOKEJ

19. - 26. 6. 2021
SDÍLEJTE

Pocta legendám: Para hymna s Janáčkovou filharmonií má emoce, grády i poslání!

/ Ostrava
/Zuzana Glacová

Spojují je roky tvrdého tréninku, cílevědomost a naprostá oddanost. Orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava svůj um v nové hymně dal dohromady s hráči české para hokejové reprezentace. Vznikla tak nejen nová verze Para hymny, ale i videoklip, který vzdává hold legendám tohoto sportu a jejich pokračujícímu odkazu.

Miroslav Hrbek a Tomáš Kvoch jsou para hokejové legendy, které po desetiletí táhly tento sport u nás na světový vrchol. Aktivní kariéru ukončili po neméně legendárním světovém šampionátu v roce 2019. Svými sportovními výkony i lidskými příběhy přitáhli k para hokeji další mladé hráče. Miroslav Hrbek a Tomáš Kvoch předali pomyslné žezlo nové generaci para hokejistů v České republice. Para hymna je silným příběhem dvou sportovních legend v hudebním doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. „Hymna byla, je a bude super. Prostě srdcovka, která se dostane pod kůži a k srdci. Každý ji musí milovat,“ řekl po natáčení videoklipu k hymně para hokejový veterán Miroslav Hrbek.

Miroslav Hrbek a Tomáš Kvoch během natáčení Para hymny v Poděbradech

Ze zákulisí

Vzniku hymny paradoxně dopomohla koronavirová epidemie. Ta zároveň ale i samotné natáčení velmi zkomplikovala. Nového aranžmá skladby Jiřího Krhuta se ujal Jan Lstibůrek. To sice zpracoval v rekordním čase a novou hudební linku přepracoval pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava za dva týdny, ale samotné natáčení hymny bylo opakovaně odkládáno. Kvůli tvrdým vládním opatřením. „Ta nestandardní situace nám nahrávání už čtyřikrát odložila a Para hymna se tak stala rekordmanem mezi odkládanými projekty filharmonie. Natáčení jsme museli přesouvat do jiných prostor a nahrávat na několik etap,“ prozradil detaily ze zákulisí manažer orchestru Ondřej Daněk. Celkem se do natáčení nového znění Para hymny zapojilo na čtyřicet členů orchestru a dalších deset lidí z produkce Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Natáčení Para hymny probíhalo také v Domě kultury města Ostravy

Videoklip k Para hymně se natáčel nejen v Ostravě, ale i Poděbradech. Právě tam pravidelně trénuje česká para hokejová reprezentace. Hlavní protagonisté Para hymny – tedy hráči reprezentace, měli dva přípravné dny na MS v para hokeji Ostrava 2021 velmi netypické, v doprovodu filmového štábu. „Myslím, že jsme para hokejistům udělali velmi solidní trénink, kdy jsme po nich chtěli neustále dokola stejné a stejné věci a zároveň jsme jim nechtěli narušit přípravu. Je to ale obrovský ansámbl lidí nejen před, ale i za kamerou a jsem rád, že jsem to všechno za těch přísných opatření zvládli,“ dodal vedoucí audiovizuálního pojetí projektu František eF. Horvát

Závěrečná klapka hymny proběhla na Zimním stadionu Poděbrady

A na koho se můžete v klipu Para hymny kromě hokejových veteránů těšit? Prim hraje nováček para hokejové reprezentace Radek Zelinka, kterého tréninkem provede veterán Tomáš Kvoch. Herní taktovky se ujal trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza, té dirigentské Janáčkovy filharmonie Ostrava Stanislav Vavřínek. Původní song nahrál opět autor textu i hudby Jiří Krhut se skvělými ostravskými hudebníky Matějem Drabinou, Vojtěchem Šňupárkem, Pavlem Sotoňákem a Jankem Smichovičem. Další hudebník Sváťa Tulej stál za náročným technickým zajištěním nahrávání hudebního podkresu, scénáře videoklipu se chopil pro společnost zeroin s.r.o. Petr Januschka, který zároveň natáčení režíroval. Velké díky patří ale i mistrovi zvuku Marku Hoblíkovi a Českému rozhlasu Ostrava.

Para hymna je poctou všem těmto lidem, kteří stáli za jejím vznikem a také poctou bojovníkům v para hokejovým dresech.

Partneři